Rzecznik wyjaśnia sprawę premiera
LUSTRACJA
Rzecznik wyjaśnia sprawę premiera
Dokończenie 1
W myśl ustawy rzecznik występuje do sądu z takim wnioskiem wtedy, gdy nabierze podejrzeń, że jakaś osoba publiczna niezgodnie z prawdą zeznała w oświadczeniu, iż nie miała związków z organami bezpieczeństwa PRL. Krzysztof Kauba zapewnia, że takich materiałów na temat premiera dotychczas nie ma.
Rzecznik ma trzy możliwości zareagowania na list Karwowskiego: może wnieść o jego doprecyzowanie, uznając, że ma wady formalne, może wystąpić do sądu z wnioskiem owszczęcie postępowania lustracyjnego lub może wydać postanowienie o odmowie wystąpienia z wnioskiem. W takim przypadku poseł będzie miał 14 dni na złożenie zażalenia do Sądu Apelacyjnego. Sąd je rozpatrzy i wyda orzeczenie: albo utrzyma postanowienie rzecznika w mocy, albo je uchyli. Jeśli tak, wszczyna postępowanie lustracyjne zurzędu.
W uzasadnieniu
Do swojego listu Karwowski dołączył oświadczenia osób pamiętających premiera z działalności podziemnej oraz materiały, o których powiedział, że są pochodzenia kontrwywiadowczego. Odmówił podania szczegółów. Zaznaczył, iż materiały nie są dowodem, że premier był współpracownikiem tajnych służb. Wzbudzają jednak wątpliwości, czy tak nie było. W uzasadnieniu listu poseł KPN-Opowiadomił rzecznika o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta