Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo ordynacja

27 kwietnia 1999 | Kraj | FG MD

KOALICJA

Czy do maja koalicjanci porozumiejąsię w sprawie nowego prawa wyborczego

Dla kogo ordynacja

Unia Wolności proponuje, by wybierać posłów do Sejmu w okręgach, które liczyłyby od 10 do 18 mandatów. To zdaniem liderów UW pozwoli uzyskać średnim partiom znaczący wynik wyborczy. AWS nie ma gotowego pomysłu na ordynację. Nie chcemy zrobić krzywdy naszemu partnerowi -- zapewniają jednak politycy Akcji, dodając, że czas poważnie zająć się sprawą. Unia ma nadzieję, iż nowa ordynacja pod obrady Sejmu trafi już w maju.

Od tego, jaki model ordynacji wyborczej zostanie uchwalony, zależy rozkład sił w parlamencie. Obowiązująca obecnie faworyzuje silne, duże ugrupowania. Dla UW taki model jest nie do przyjęcia. Unici argumentują, że nie może być tak, iż partia, która zdobywa na przykład 20 procent głosów, zdobywa 12 -- 13 procent mandatów w parlamencie. Wnioski dotyczące zmian w prawie wyborczym pojawiły się podczas prac nad raportem o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1682

Spis treści
Zamów abonament