Osądzą ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości, wojenne
STAŁY MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ KARNY
Niezależny prokurator i osiemnastu sędziów
Osądzą ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości, wojenne
ŻANETA SEMPRICH
Przewidziano trzy sposoby rozpoczęcia postępowania przed Stałym Międzynarodowym Trybunałem Karnym: wskutek skargi wniesionej przez państwo będące stroną konwencji; przez wniesienie sprawy przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oraz z urzędu, przez niezależnego prokuratora, do którego napłynęły informacje np. od organizacji pozarządowych, ofiar przestępstw i ich rodzin.
Trybunał nie zastąpi krajowych systemów wymiaru sprawiedliwości, lecz będzie je uzupełniał w sytuacjach, w których nie zdają egzaminu, są niedostępne lub nieefektywne. Ma to więc być instytucja o charakterze stałym, komplementarna wobec krajowych wymiarów sprawiedliwości, ma spełniać swe funkcje na terytorium każdego państwa-strony, osądzać zbrodnie wymienione w jego statucie, czyli ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości, wojenne. Przewidziano także jurysdykcję Trybunału w odniesieniu do agresji, została jednak zawieszona do czasu opracowania definicji tej zbrodni. Władny będzie wymierzać kary za zbrodnie popełnione po wejściu w życie konwencji, a dla państw, które staną się jej stroną z opóźnieniem, od chwili związania się jej postanowieniami.
Trybunał ma osądzać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta