"Fala" w świecie nauki
POLEMIKA
W Polsce zaszło wiele pozytywnych zmian. Jednak nauka polska, jej struktury, tkwią nadal w minionym systemie
"Fala" w świecie nauki
ZBIGNIEW KRUSZEWSKI
Z zainteresowaniem przeczytałem rozmowę z profesorem Włodzimierzem Siwińskim -- rektorem Uniwersytetu Warszawskiego ("Rzeczpospolita" nr 69 z 23 marca br. ). Podzielam większość wyrażonych w niej poglądów, zwłaszcza tych dotyczących potrzeby zachowania akademickości polskich uczelni i zmiany charakteru motywacji polskiej młodzieży do studiowania, czy mówiących o oazie wolności, jaką były w poprzednim ustroju niektóre uczelnie, w tym niewątpliwie Uniwersytet Warszawski.
Uderzyło mnie natomiast, i z tym chcę polemizować, swoiste pojmowanie przez Włodzimierza Siwińskiego etyki. Pojęcie etyki pojawia się, kiedy rozmowa schodzi na kwestie profesorskich płac: "Nie jesteśmy konkurencyjni, jeśli weźmiemy pod uwagę płace. Coraz częściej profesorowie podejmują pracę gdzie indziej, co ich odciąga od pracy akademickiej. Wchodzimy w sytuacje w ątpliwe etycznie, kiedy profesorowie podejmują pracę w szkołach prywatnych, czyli ukonkurencji".
W tej samej rozmowie rektor UW przyznaje, że uniwersytety były i są utrzymywane w Polsce przez podatników, a więc społeczeństwo. Przyznaje też, że wpublicznych uczelniach, w tym w Uniwersytecie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta