Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diesel ma przyszłość

27 kwietnia 1999 | Nauka i Technika | ZZ

TECHNOLOGIE

Alternatywny napęd aut osobowych nie tylko dla Europejczyków

Diesel ma przyszłość

Silniki wysokoprężne -- liczący ponad 100 lat wynalazek Rudolfa Diesla -- mają ciągle przyszłość. I to nie tylko jako napęd samochodów ciężarowych, gdzie są stosowane niemal z definicji, ale również aut osobowych. Co więcej, z silnikami Diesla łączy się także nadzieje ekologiczne -- częściowego ograniczenia emisji gazów.

Silniki wysokoprężne już można by określić mianem "zielonych", a więc spełniających wymogi ekologiczne, gdyby nie fakt, że ich reputację rujnują cząstki stałe zawarte w spalinach. Jednak w ocenie specjalistów realne jest ich obniżenie nawet o 70 proc. Wówczas jeszcze bardziej niż dziś do głosu doszłyby niezaprzeczalne zalety silników Diesla.

Interesujące, że nad nowej generacji takimi silnikami, z myślą o ich stosowaniu w autach osobowych pracują nie tylko firmy europejskie, ale także Amerykanie, dla których diesel w samochodzie osobowym był "europejską ciekawostką".

Dużo zalet -- kilkawad

Jeżeli wziąć pod uwagę globalną skalę, to dla aut z silnikami Diesla nie są konkurencją nawet samochody elektryczne. Chyba,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1682

Spis treści
Zamów abonament