Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzę w głód wartości

02 czerwca 1999 | Kraj | EK

ROZMOWA PIELGRZYMKA JANA PAWŁA II

Ojciec Maciej Zięba, prowincjał dominikanów, dyrektor Instytutu "Tertio Millennio"

Wierzę w głód wartości

Znajdujemy się w szczególnym momencie dziejów: przełomu wieków i tysiącleci. Na temat przyszłości Kościoła katolickiego, a także szerzej -- tradycyjnych religii, istnieją dwa nurty myślenia. Jedni mówią o postępującym procesie schyłku religii; kardynał Joseph Ratzinger przewiduje nawet, że katolicyzm w Europie może być zredukowany do enklaw. W wypowiedziach innych, a przede wszystkim Jana Pawła II, wyrażana jest ogromna nadzieja, że w przyszłym stuleciu nastąpi odrodzenie duchowości, religii, że jesteśmy u progu wiosny Kościoła. Jaka jest Ojca opinia?

MACIEJ ZIĘBA : Rzeczywiście mamy do czynienia z dwiema sprzecznymi tendencjami i która z nich weźmie górę, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Sekularyzacja nie jest nowym procesem. Postępowała w Europie od czasów Oświecenia, wzmocniona przez industrializację, migracje oraz pseudoreligie nowożytności, takie jak marksizm czy scjentyzm. Doprowadziła w wieku XX, wraz ze wzrostem zamożności, do kultury pophedonizmu, która -- przynajmniej w swym praktycznym wymiarze -- jest wyraziście antyreligijna. Można więc mówić o "zwietrzeniu" religijności chrześcijańskiej na kontynencie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1713

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament