W świat po europejsku
Ustawa o usługach turystycznych po zmianach
W świat po europejsku
HENRYK PALARZ
Polska ustawa turystyczna w kilku punktach jest surowsza niż dyrektywa europejska.
Konieczność dostosowania polskich przepisów prawnych do ustawodawstwa Wspólnot wynika z art. 68 układu europejskiego z 16 grudnia 1991 r. ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Obejmuje to m.in. ochronę konsumenta. Tej kwestii poświęcona jest dyrektywa Rady Unii Europejskiej 90/314/EWG z 13 czerwca 1990 r. o podróżach i wycieczkach turystycznych sprzedawanych w formie pakietu usług.
Polska ustawa o usługach turystycznych (Dz. U. z 1997 r. nr 133, poz. 884 z późn. zm.; dalej: ustawa) mająca wprowadzać postanowienia dyrektywy weszła w życie 1 lipca 1998 r., a jej najnowsza nowelizacja z 10 kwietnia bieżącego roku (Dz. U. nr 40, poz. 401) - 21 maja.
Najważniejszą częścią ustawy jest regulacja stosunków między biurem podróży a klientem zawierającym umowę. W interesie ochrony praw konsumentów przewidziała uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na prowadzenie tej działalności.
Z treści art. 1 ustawy wynika, że:
- nie ma znaczenia, czy umowę zawiera przedsiębiorca krajowy czy zagraniczny,
- klientem może być osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta