Nazwisko czy litera
MIĘDZY PRAWEM A Ż YCIEM
Złodzieja nie można nazwać złodziejem, przynajmniej do czasu
Nazwisko czy litera
Przecież sąsiad ma prawo wiedzieć, z kim mieszka przez ścianę i przed kim ma się mieć na baczności. Z jakiej racji przestępca ma być chroniony zasłanianiem mu twarzy w przekazie telewizyjnym, gdy jednocześnie ta sama telewizja nie szczędzi ociekających krwią widoków jego ofiary?
Przeciwko posługiwaniu się w sprawozdawczości sądowej inicjałami przemawia konstytucyjna zasada wolności prasy, wyrażająca się w ustawowym prawie do rzetelnego informowania obywateli o tym, co się wokół dzieje, i do jawności życia publicznego. Odpowiada jej zasada publiczności rozprawy sądowej. Gwarantuje ona każdemu prawo do obecności przy czynnościach procesowych. Jej konsekwencją jest prawo dziennikarza do relacjonowania w prasie, radiu, telewizji przebiegu procesu. Jawność rozprawy wzmacnia wychowawcze oddziaływanie wymiaru sprawiedliwości, stanowi też formę kontroli nad sądami. Sumienne przygotowanie się do procesu, obiektywizm, ścisłe przestrzeganie obowiązujących form postępowania, zachowanie powagi rozprawy biorą się nieraz ze świadomości pełnej sali, na której celebruje się wymiar sprawiedliwości. Jawność procesu wpływa też na postawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta