Na bakier z konstytucją
W sprawach podatkowych obowiązuje zasada ustawowej wyłączności
Na bakier z konstytucją
RYSZARD MASTALSKI JANUSZ ZUBRZYCKI
W państwie prawa klasyfikacje statystyczne - akty podustawowe - w żadnym razie nie powinny kształtować obciążeń podatkowych. A tak jest dzisiaj.
Fundamentalną zasadą prawa podatkowego w państwie prawnym jest, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca (wyrok Sądu Najwyższego z 22 października 1992 r., sygn. akt III ARN 50/92). Ustawa podatkowa powinna jak najszerzej regulować podstawowe elementy konstrukcyjne podatku, w tym przedmiot i stawkę podatku (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 19 października 1988 r., UW 4/88).
Art. 217 konstytucji expressis verbis formułuje zasadę wyłączności ustawowej w sprawach podatkowych. Zgodnie z jego treścią nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w ustawie. Zasada wyłączności ustawowej - w węższym jednak zakresie niż w konstytucji - znalazła swój wyraz także w art. 4 ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), według którego zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta