Podatek od sprzedaży składaka
Nabycie pierwotne w wyniku wytworzenia
Podatek od sprzedaży składaka
Podatek płaci się także od sprzedaży rzeczy ruchomych, jeśli nie następuje ona w ramach działalności gospodarczej i jeśli doszło do niej przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym rzecz ta została nabyta. W wyroku z 6 sierpnia 1999 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że nabyciem jest nie tylko kupno rzeczy potem sprzedanej, ale także nabycie rzeczy wskutek wytworzenia przez sprzedającego (nabycie pierwotne).
Chodziło o podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu ze sprzedaży składaka marki VW Passat 1,8, wytworzonego przez Tomasza G. W maju 1993 r. kupił on w Belgii nadwozie do tego pojazdu, a 1 czerwca 1993 r. w kraju części podwozia - silnik, skrzynię biegów, zawieszenie tylne i przednie, układ kierowniczy. Z części tych zmontował samochód, który zarejestrował na swoje nazwisko 13 czerwca 1993 r. 23 grudnia 1993 r. sprzedał go za 200 mln starych złotych. Żadnego podatku dochodowego w związku z tą transakcją nie zapłacił.
Przypomnijmy: w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) podatek od sprzedaży rzeczy (ruchomości) płaci się tylko wtedy, gdy zostaną sprzedane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Jeśli do sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta