Elektronika na kołach
3-krotnie zwiększyła się wartość układów półprzewodnikowych w samochodach
Elektronika na kołach
Obecnie wartość samych układów półprzewodnikowych w samochodzie wynosi 165 dolarów. Na zdjęciu: "elektroniczne serce" nowoczesnego Mercedesa. (C) DAIMLERCHRYSLER
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Samochód stał się najbardziej nasyconym elektroniką produktem spośród tych, które przeznaczone są na rynek konsumencki. Biorąc pod uwagę ilość, a szczególnie różnorodność układów półprzewodnikowych zainstalowanych w autach - przewyższają one pod tym względem nawet... komputery osobiste. Tak twierdzą, być może nieco przesadzając z tym porównaniem, firmy, które analizują rynek elektroniki samochodowej.
Według ich szacunków, obecnie wartość samych układów półprzewodnikowych wynosi, przeciętnie, w jednym aucie 165 dol. Jest to 3-krotnie więcej niż na początku lat 90.
Oczywiście wartość całych systemów i urządzeń elektronicznych wbudowanych w dzisiejsze samochody jest znacznie większa. Te 165 dol. to tylko elementy i podzespoły elektroniczne. W autach wykorzystuje się różnego rodzaju układy półprzewodnikowe. Od mikroprocesorów poczynając, poprzez mikrosterowniki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta