Zatrzymany zysk nieodpłatnym świadczeniem
Podatek od wartości odsetek
Zatrzymany zysk nieodpłatnym świadczeniem
IZABELA LEWANDOWSKA
Jeśli umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zastrzegła w uchwale wspólników rozporządzenia czystym zyskiem, to wyłączenie tego zysku od podziału między wspólników i pozostawienie go do dyspozycji spółki powoduje powstanie u niej przychodu z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updp). Są nim korzyści z dysponowania cudzym kapitałem.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 sierpnia 1999 r. (sygn. III RN 31/99) wydanym wskutek rewizji nadzwyczajnej ministra sprawiedliwości od orzeczenia NSA, opartego na odmiennym założeniu. NSA błędnie uznał w nim, że pozostawienie w spółce z o. o. czystego zysku, choć umowa spółki tego nie przewiduje, nie pociąga za sobą powstania u niej żadnego przychodu, a więc i obowiązku zapłacenia podatku, jaki byłby związany z takim przychodem.
Sprawę tę zapoczątkowała uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o. o. z marca 1995 r. o odstąpieniu od podziału oraz wypłaty czystego zysku i o przeznaczeniu go na cele inwestycyjne. Decyzją z lutego 1997 r. urząd skarbowy, powołując się przede wszystkim na art. 12 ust. 1 pkt 2 updp, określił tej spółce podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta