Bilans bezpieczeństwa
Po raz pierwszy liczba ucieczek nie przekroczyła magicznej setki
Bilans bezpieczeństwa
WOJCIECH KNAP
W ubiegłym roku liczba więźniów zakwalifikowanych do kategorii "niebezpiecznych" wzrosła o 60 proc. Klientela zakładów karnych staje się więc coraz trudniejsza.
Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa - stwierdza art. 67 § 1 kodeksu karnego wykonawczego. Naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej wychodzi art. 73 § 1 k.k.w., który wśród zadań kary pozbawienia wolności wymienia ochronę społeczeństwa przed przestępczością, a także art. 82 § 1 k.k.w. normujący zapobieganie wewnątrzwięziennej demoralizacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa osadzonych. Art. 88 § 3 k.k.w. określa zaś warunki, w jakich dla ochrony społeczeństwa i bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej powinni przebywać osadzeni stwarzający poważne zagrożenia. Z kolei art. 108 k.k.w. zobowiązuje administrację więzienną do podejmowania odpowiednich działań w celu zapewnienia skazanym bezpieczeństwa osobistego. Do tej problematyki odnosi się także kodeks karny, który w art. 53...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta