Świadectwa przemocy
Dokumenty o niewolniczej pracy Polaków czekają na opracowanie
Świadectwa przemocy
Oświęcimskie muzeum posiada tysiące dokumentów, w których znajdują się informacje o polskich robotnikach zatrudnionych przymusowo przy rozbudowie obozów hitlerowskich Auschwitz-Birkenau oraz o setkach firm niemieckich korzystających z pracy niewolniczej. Nie ma jednak możliwości szybkiego ich opracowania, stworzenia indeksów osobowych. Tymczasem dokumenty te mogą mieć istotne znaczenie w staraniach o odszkodowania dla byłych niewolników III Rzeszy. Associated Press doniosła wczoraj, że w dokumentach Centralnego Zarządu Budowlanego natrafiono na nazwę amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego Ford.
O istnieniu oświęcimskich dokumentów przypomniał ostatnio Zbigniew Bartuś w kilku publikacjach na łamach "Dziennika Polskiego" podnosząc, że o tym "archiwum przymusu" nie wiedzą - lub nie interesują się nim - urzędy i organizacje, które mają pomagać kombatantom i osobom poszkodowanym w II wojnie światowej. W aktach tych wielu polskich robotników przymusowych mogłoby zapewne odnaleźć jedyne potwierdzenie swej niewolniczej pracy.
Rzecz dotyczy dokumentów Centralnego Zarządu Budowlanego Formacji Wojskowych SS i Policji (Zentralbauleitung der Waffen SS und Polizei in Auschwitz). Zarząd ten wprawdzie nie wchodził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta