Przyszli spółdzielcy nie mogą ingerować
Umowa o roboty budowlane
Przyszli spółdzielcy nie mogą ingerować
Ubiegający się o przydział mieszkania spółdzielczego, nie będący członkiem spółdzielni, nie jest uprawniony do ingerowania w treść umowy o roboty budowlane, zawieranej przez spółdzielnię mieszkaniową z wykonawcą, której przedmiotem jest wybudowanie dla tej spółdzielni budynku mieszkalnego z lokalem objętym przyszłym przydziałem.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 1999 r. (sygn. III CKN 171/98) w sprawie wszczętej przez trzynaście osób, które wkładami budowlanymi finansowały budowę swych przyszłych mieszkań. Osoby te, nie mające jeszcze członkostwa spółdzielni mieszkaniowej, zawarły z nią między październikiem 1994 r. a styczniem 1996 r. umowy o wybudowanie i przydział mieszkań o statusie własnościowym. Ustalono w nich przewidywany termin zakończenia budowy i wstępny koszt 1 mkw., a także sposób i terminy wpłat na wkład budowlany.
W dwu późniejszych aneksach termin ten wyznaczono na 30 kwietnia 1996 r., a koszt 1 mkw. mieszkań na 1056,38 zł. Spółdzielnia w aneksie nr 3 wyliczyła wyższy wkład budowlany i wskazała inne terminy przydziału. Część ubiegających się o lokale odmówiła podpisania tego aneksu.
Wykonawcą budynków było przedsiębiorstwo, z którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta