Niektóre mają pieniądze, inne debet
90 procent miesięcznych wpływów
Niektóre mają pieniądze, inne debet
Większość kas chorych otrzymuje nie więcej niż 90 procent pieniędzy, jakie powinny do nich napływać co miesiąc. Finansowo radzą sobie różnie: część zachowała płynność finansową, część ma debet na koncie w banku. Według Teresy Kamińskiej, szefowej Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, w przyszłym tygodniu powinny być znane dokładne przyczyny tego, że do kas chorych wpływa mniej pieniędzy, niż zakładały rządowe szacunki.
Miliard złotych - taki jest w przybliżeniu deficyt wszystkich kas chorych. Część winy za jego powstanie spada na płatników: według ZUS są oni winni kasom chorych około 700 mln złotych. Poza tym część firm nie zapłaciła jednej składki (umożliwiło im to rozporządzenie rządu).
Odpowiedzialność ponosi również ZUS, a dokładniej jego niesprawny system informatyczny: prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Stanisław Alot przyznaje, że część długu wobec kas mogą stanowić składki, które zakwestionowano z powodu błędów popełnionych zarówno przez płatników, "jak i przez nich nie zawinionych, na przykład w systemie bankowym".
Kłopoty ze ściągalnością składek nie wyczerpują jednak problemu. - Być może ubiegłoroczne prognozy tempa wzrostu wynagrodzeń w 1999 roku były nietrafne - zastanawia się Kamińska. Ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta