Szkoda marnować szansy
W Polsce jest więcej składów celnych niż w całej Unii
Szkoda marnować szansy
ALEKSANDRA KALINOWSKA
Polska jest idealnym kandydatem na tworzenie na jej obszarze centrów dystrybucyjnych, ale nie sprzyjają temu przepisy celne oraz podatkowe.
Wiele firm zagranicznych, w szczególności z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych chce zdobyć rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Dobrym logistycznie rozwiązaniem byłoby utworzenie tzw. magazynu centralnego, do którego spływają zamówienia. Ułatwia to zarządzanie zapasami oraz zmniejsza koszty magazynowania w poszczególnych krajach. Ma to sens ekonomiczny, jeśli koszty transportu nie przewyższają kosztów tworzenia indywidualnych magazynów. Duże znaczenie ma więc lokalizacja takiego magazynu - centrum dystrybucyjnego. Dla Europy Zachodniej jest nią przede wszystkim Holandia. Zarówno położenie geograficzne, jak i zainteresowanie firm zagranicznych powodują, że Polska jest idealnym kandydatem na tworzenie na jej obszarze takich centrów na Europę Środkową i Wschodnią.
Złożenie w składzie celnym towarów niekrajowych, czyli takich, które nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na polskim obszarze, nie powoduje obowiązku zapłaty cła ani podatku od towarów i usług. Umożliwia zatem odroczenie płatności cła i VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta