Za należność odpowiada przede wszystkim odbiorca
Przesyłka nie opłacona
Za należność odpowiada przede wszystkim odbiorca
Przez przyjęcie przesyłki i listu przewozowego odbiorca zobowiązuje się do zapłaty należności ciążących na przesyłce - zapisano w art. 51 ust. 1 prawa przewozowego. W wyroku z 19 marca 1999 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że wynikający z tego przepisu obowiązek odbiorcy przesyłki wobec przewoźnika istnieje nawet wówczas, gdyby z umowy między odbiorca a nadawcą wynikało, że należność ta będzie obciążać nadawcę.
W sprawie, której dotyczy wyrok, chodziło o przesyłkę wagonową z miałem węglowym, której odbiorcą był Michał T. Nadawca zamieścił w liście przewozowym adnotację, że opłacenie przewoźnego przekazuje odbiorcy. Należność z tego tytułu wynosił bez mała 16,5 tys. zł. Odbiorca odmówił zapłaty, twierdząc, że zgodnie z umową z kontrahentem obowiązek opłacenia przewoźnego obciąża nadawcę. Mimo to przewoźnik - PKP - wystąpił o zapłatę przeciwko Michałowi T.
Sąd pierwszej instancji oddalił to żądanie. Stwierdził, że zapłata PKP się należy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta