Twarde warunki rozmów
- Chronić czy otwierać - komentarz
- Jak chroniono w tym roku rynek rolny
Twarde warunki rozmów
Polska zgodziła się wczoraj na zaproponowaną w czerwcu przez Komisję Europejską docelową pełną liberalizację handlu rolnego. Wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa ustalił w Brukseli, że negocjacje w tej sprawie rozpoczną się za 2-3 tygodnie i zakończą przed końcem roku.
Porozumienie sprawia, że polskie rolnictwo ma być w pełni otwarte na zagraniczną konkurencję, co powinno zasadniczo przyspieszyć jego restrukturyzację. Rząd postawił jednak twarde warunki liberalizacji, na które trudno będzie zgodzić się UE.
W czerwcu Komisja Europejska niespodziewanie zaproponowała Polsce i dziewięciu innym krajom kandydackim równoczesne zniesienie ceł i dopłat eksportowych w handlu rolnym. Scenariusz zakładał pełną liberalizację wymiany w ciągu 7-10 lat, a więc po spodziewanej dacie przystąpienia Polski do UE. Zdaniem komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera otwarcie rynku jest konieczne, aby rolnictwo krajów kandydackich stopniowo integrowało się z UE. Szybkie sfinalizowanie rozmów ma także zapewnić Brukseli mocniejszą pozycję w rozpoczynających się w grudniu negocjacjach WTO o liberalizacji światowego handlu żywnością.
W ostatnich tygodniach większość krajów kandydackich przystała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta