Upamiętnianie ofiar to wybaczenie i pojednanie
Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Upamiętnianie ofiar to wybaczenie i pojednanie
Andrzej Przewoźnik: Pamięć narodowa to coś, do czego możemy i powinniśmy się odwoływać. W sytuacji, kiedy podważa się autorytety i wartości istotne dla formowania narodu i państwa, pamięć narodowa powinna być tą wartością niewzruszoną.
ANDRZEJ WIKTOR
Jak Pana zdaniem my, Polacy dbamy o miejsca pamięci ofiar wojny, ofiar innych narodowości?
ANDRZEJ PRZEWOŹNIK: Uważam, że dobrze. Formułując taką ocenę musimy pamiętać o dwóch aspektach sprawy. Najpierw o bagażu przeszłości. Przez ponad 50 lat miejsca pamięci narodowej, ale także innych narodów na terenie Polski były przez ówczesne władze traktowane instrumentalnie. Dopiero po 1989 roku zaczęliśmy zauważać i mówić, że obok nas żyją Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi, Cyganie, że także oni mają swoje tradycje i swoich zmarłych. Druga, nie mniej ważna sprawa, to rozmowy o przezwyciężaniu przeszłości, a więc rozmowy niełatwe i nacechowane emocjami. Staramy się jednak zachować zasadę wzajemności. Przy naszych możliwościach - a nie jesteśmy przecież bogatym państwem - miejsca pamięci innych narodów, groby i cmentarze wojenne innych narodów w Polsce są dobrze utrzymane. Nie znaczy to, że nie ma niczego do nadrobienia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta