Sprzedaż obligacji bez opłaty skarbowej
Gdy choć jedna strona jest finansistą
Sprzedaż obligacji bez opłaty skarbowej
Umowa sprzedaży obligacji nie podlega opłacie skarbowej, gdy choćby tylko jedna jej strona świadczy usługi w zakresie finansów zwolnione od VAT według ustawy o podatku od towarów i usług - orzekł Sąd Najwyższy.
Sprawa dotyczy umowy sprzedaży obligacji zawartej 12 sierpnia 1994 r. Były to obligacje Skarbu Państwa RP - 3 proc. Renty Ziemskiej z 1936 r. Spółka akcyjna sprzedała je towarzystwu finansowemu spółce z o. o. za pośrednictwem przedsiębiorstwa handlowo-produkcyjnego. Opłaty skarbowej od tej umowy nie wniesiono, uznając, że obejmuje ją zwolnienie z tej daniny. Innego zdania był urząd skarbowy. W uzasadnieniu decyzji wydanej w styczniu 1996 r. przekonywał, iż transakcja nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U nr 4, poz. 23 ze zm.; dalej: u.o.s.), ani zwolnieniem ustanowionym w § 63 pkt 13 rozporządzenia ministra finansów z 26 czerwca 1992 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. nr 53, poz. 235 ze zm.) obowiązującego w 1994 r.
Według ostatniego ze wskazanych przepisów zwolniona z opłaty skarbowej była "sprzedaż papierów wartościowych podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie (tak samo § 63 pkt 13 obowiązującego dziś rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta