Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najtrudniej o lokale

23 września 1999 | Regiony | MP
źródło: Nieznane

ADMINISTRACJA

Gotowy statut województwa

Najtrudniej o lokale

Województwo lubelskie liczyło w końcu marca 2237,6 tys. mieszkańców, co stanowiło 5,8 proc. populacji kraju. W porównaniu z końcem pierwszego kwartału 1998 roku, ludność Lubelszczyzny zmalała o 0,2 procentu. Lubelszczyzna jest jednym z trzech województw - obok Podkarpacia i Świętokrzyskiego - z przewagą ludności wiejskiej. Mniej niż połowa populacji, dokładnie 46,6 proc. to mieszkańcy miast.

Województwo lubelskie zostało utworzone głównie z czterech dawnych województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego. Nie dotyczy to jednak np. Łosic z okolicami (dawne bialskopodlaskie), które weszły jako powiat do województwa mazowieckiego. W obręb nowego województwa lubelskiego włączono Janów Lubelski (dawne Tarnobrzeskie) i Łuków (dawne Siedleckie).

Te dodatkowe fakty administracyjne trzeba podkreślić ze względu na patriotyzmy lokalne. Janów i Łuków od dawien dawna były częścią Lubelszczyzny i ku niej ciążyły. Teraz tamtejsze społeczności są rozgoryczone, że nie wymienia się ich publicznie jako ludności "ziem odzyskanych" dla lubelskiej macierzy. Łosice natomiast, ongiś powiat województwa warszawskiego, mają to, do czego dążyły.

Powiaty

Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1811

Spis treści
Zamów abonament