Stopa interwencyjna w górę
-
Przykra decyzja - komentarz
Próba ograniczenia kredytów
Stopa interwencyjna w górę
Rada Polityki Pieniężnej podniosła interwencyjną stopę procentową z 13 do 14 proc., nie zmieniając jednocześnie oprocentowania kredytu lombardowego. Zdaniem analityków, decyzja jest ostrożna i uzasadniona, ale rynek był zaskoczony. Rada przyjęła wczoraj też ostateczną wersję założeń polityki pieniężnej na przyszły rok, zawierającą prognozy - inflacyjną i wzrostu PKB - bardziej pesymistyczne niż w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.
Od dzisiaj, 23 września, NBP będzie przeprowadzał operacje otwartego rynku o stopie rentowności nie niższej niż 14 proc. w skali rocznej. Ta tzw. stopa interwencyjna (lub referencyjna) jest z punktu widzenia rynku najważniejsza: wpływa na oprocentowanie pożyczek międzybankowych, depozytów i kredytów dla klientów, a wreszcie na rentowność obligacji rządowych.
Prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz uzasadniała wczoraj decyzję o podwyżce stopy przyspieszeniem inflacyjnym, szybkim wzrostem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta