Sprzedaż możliwa bez żadnych warunków
Opłaty licencyjne
Sprzedaż możliwa bez żadnych warunków
Towar, którego dostawcą jest firma nie będąca stroną umowy licencyjnej, może być sprzedawany niezależnie od tego, czy nabywca ma licencję, czy też nie. Zależność między uprawnieniem do dysponowania towarem a posiadaniem licencji musi być udowodniona, a umowa w tej sprawie musi istnieć w dniu zgłoszenia towaru do odprawy celnej - stwierdził wczoraj Sąd Najwyższy.
Dyrektor urzędu celnego dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym dodatek do oleju napędowego sprowadzonego z Niemiec przez spółkę Castrol-Polska i wymierzył jej należności celne. W trakcie późniejszej kontroli skarbowej ujawniono fakturę dotyczącą opłat licencyjnych zapłaconych przez spółkę na rzecz firmy zagranicznej. Po uzyskaniu tej informacji dyrektor urzędu celnego wznowił postępowanie i włączył opłaty do wartości celnej towaru. Prezes GUC zgodził się z tą decyzją. Jego zdaniem nie miało znaczenia, że opłaty nie były płacone dostawcy towaru (firmie niemieckiej), ale innemu podmiotowi (firmie brytyjskiej).
NSA uchylił decyzję organów celnych. Uznał, że interpretacja prezesa jest dowolna. Faktura dotycząca opłat licencyjnych miała datę późniejszą niż data odprawy celnej. Zdaniem sądu informacja na temat konieczności uiszczenia opłat nie była nowym dowodem uzasadniającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta