Kosztowna reforma
Brak środków na płace i odprawy, mniejsza wykrywalność przestępstw - oto cena przemian
Kosztowna reforma
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JAN SWÓŁ
Reforma polskiej policji miała kosztować 220 mln. Koszty wydają się jednak dużo większe i nie można za nie uznać tylko nakładów budżetowych. Jak zmierzyć straty z powodu odchodzenia policjantów ze służby oraz coraz mniejszej wykrywalności przestępstw? O tym mówi się nieśmiało.
Komenda Wojewódzka w Rzeszowie od maja nie wypłaca odpraw odchodzącym ze służby, wstrzymano wypłaty nagród jubileuszowych. W osiemnastu na dwadzieścia komend powiatowych nie wypłaca się zasiłków rodzinnych i opiekuńczych. Pod znakiem zapytania stoją jednorazowe zasiłki po 137 zł na trzecie i następne dziecko, które mają być wypłacone do 15 października. "Jesteśmy przestępcami w majestacie prawa", tak mówią o sobie ci komendanci, którzy wstrzymali wypłacanie zasiłków rodzinnych i opiekuńczych. Nie wypłacając, naruszamy prawo, wypłacając z innego działu, np. ze środków przeznaczonych na administrację państwową, łamiemy dyscyplinę budżetową. Zdecydowanie odrzucają sugestie, iż na niższych szczeblach nastąpiło niedoszacowanie przewidywanych wydatków.
Zapał nie wystarczy
Do końca roku rzeszowska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta