Błędne koło polskiej onkologii
Kilka tysięcy kobiet każdego roku umiera na nowotwory, którym można zapobiec
Błędne koło polskiej onkologii
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Aż dwukrotnie zwiększyła się w Polsce umieralność na raka szyjki macicy u kobiet, mimo że w innych krajach systematycznie spada. W następnych latach może być jeszcze większa, jeśli zabraknie pieniędzy na wczesne wykrywanie tej choroby - jedyną skuteczną metodą jej zwalczania.
Przesiewanie życia
Polki umierają na raka szyjki macicy wyjątkowo często: co roku choruje z tego powodu 4 tys. kobiet, spośród których lekarzom udaje się uratować zaledwie połowę. Doszło do tego, że pod względem pięcioletnich przeżyć raka szyjki macicy Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród 17 krajów Europy, które przesyłają dane do Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC).
- Jest to szczególnie niepokojące, gdyż wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w 100 proc. wyleczalny - przekonuje prof. Zbigniew Wronkowski, prezes Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Każdy zgon z tego powodu jest uznawany przez onkologów za niepotrzebną tragedię, gdyż tej groźnej chorobie nowotworowej dość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta