O polskim Kościele ostatniego wieku
Prof. Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy Środkowowschodniej w Lublinie
O polskim Kościele ostatniego wieku
MICHAŁ SADOWSKI
Mijający wiek przyniósł Polsce ogromne zmiany historyczne - od zaborów, poprzez niepodległość, dwa totalitaryzmy aż do wolności. We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczył Kościół. Nie można więc mówić o dzisiejszym polskim Kościele bez odniesienia do historii.
JERZY KŁOCZOWSKI: Nie można zrozumieć Kościoła katolickiego w Polsce bez uwzględnienia zmieniającego się gwałtownie w XX wieku kontekstu historycznego. Przed 1914 rokiem w każdym z trzech zaborów istniała inna tradycja i innego rodzaju formacja, nie tylko Polaków, ale i Kościoła. W niepodległej Polsce Kościół zdobył dla siebie miejsce. Kiedy nadszedł straszliwy okres 1939-1945, Kościół w pełni partycypował w życiu całego polskiego społeczeństwa. W 1945 roku nastąpiła zasadnicza zmiana warunków związana z narzuconym Polsce ustrojem komunistycznym. Stalin przesunął granice Polski na zachód myśląc, że skłóci nas na stałe z Niemcami. Odebranie zaś tego, co do 1939 roku było wschodnim obszarem Polski, miało nas skłócić z sąsiadami wschodnimi - Ukrainą, Litwą, Białorusią, i tym bardziej zmusić do związku z Rosją. Wydawało się, że ta inteligentna gra komunistów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta