Kanałami na wskroś świata
Budowle wodne
Kanałami na wskroś świata
KRZYSZTOF R. URBAŃSKI
85 lat temu oddano do użytku Kanał Panamski, który skrócił drogę morską pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem. Budowie towarzyszyła atmosfera skandalu, choć dziś uważany jest za szczytowe osiągnięcie sztuki inżynierskiej początku dwudziestego wieku.
W 1879 r. francuski inżynier Ferdynand M. de Lesseps - budowniczy Kanału Sueskiego zorganizował Towarzystwo Budowy Kanału Panamskiego i uzyskał koncesję od rządu Panamy. Prace rozpoczęto w roku 1881. Jednak trudne warunki budowy i nadużycia spowodowały bankructwo towarzystwa w roku 1889 i przerwanie budowy. Wznowiono ją dopiero w 1903 r., po zawarciu przez USA umowy o wieczystej dzierżawie strefy kanału. Budowę ukończono 15 sierpnia 1914 roku. Pochłonęła ona 40 tys. ofiar - zmarłych głównie na malarię i żółtą febrę.
Nie ulega wątpliwości, że USA były najbardziej zainteresowane budową kanału, ponieważ radykalnie skracał on drogę pomiędzy zachodnim a wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Z Nowego Jorku do San Francisco przez Cieśninę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta