Lasy chronione przed prywatyzacją
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza
Lasy chronione przed prywatyzacją
- Obniżanie minimalnej płacy
- Wybrane ze stenogramu: Szum drzew i szelest pieniądza
Obradom Sejmu przypatrywali się leśnicy
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Z przychylnym przyjęciem wszystkich klubów spotkał się w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych. Po pierwszym czytaniu posłowie zgodnie postanowili odesłać go do dalszych prac w komisjach.
Projekt, pod którym znalazły się podpisy 130 tys. osób, jest pierwszą obywatelską inicjatywą legislacyjną zgłoszoną na podstawie art. 118 nowej konstytucji i uchwalonej w lipcu ustawy regulującej tryb postępowania w tej sprawie.
Projekt składający się jedynie z 8 artykułów polega na tym, że lasy państwowe, zasoby wód, kopaliny i parki narodowe, a także polska część Bałtyku nie podlegałyby prywatyzacji i reprywatyzacji w naturze. Zawiera też podstawowe zasady gospodarowania tymi zasobami przez państwo oraz korzystania z nich przez obywateli.
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Jan Podmaski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, uzasadniając potrzebę uchwalenia ustawy, powiedział, że: "Dla ludzi wierzących te dobra natury są darem Boga dla człowieka, każdego człowieka. Dlatego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta