Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znowu dzieci i ryby głosu nie mają

18 listopada 1999 | Prawo | MŁ

LEGISLACJA

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

Znowu dzieci i ryby głosu nie mają

MARIA ŁOPATKOWA

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela w rozdziale o awansie zawodowym zakłada, że ocenę pracy nauczyciela ustala dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców, a nie samorządu uczniowskiego, jak jest teraz. Niby mała zmiana, a może mieć destrukcyjny wpływ na proces demokratyzacji życia szkolnego.

To nie rodzice mają codzienny kontakt z nauczycielem, lecz ich dzieci, i to one najwięcej o nim wiedzą. Art. 12 konwencji o prawach dziecka daje dzieciom prawo do wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach ich dotyczących, a dorosłych zobowiązuje do wysłuchania i poważnego potraktowania dziecięcych opinii (w tym o nauczycielach). Dlaczego dzieci w swej większości nie lubią szkoły? Bo nie lubią nauczycieli. I nie jest tak, że nie lubią wszystkich. Wystarczy jeden, by doprowadzić ucznia do nerwicy, a nawet samobójstwa. To nie przypadek, że liczba samobójstw wśród małoletnich zwiększa się w okresie wywiadówek i pod koniec roku szkolnego.

Chodziłam śladami takich samobójców. Wiodły mnie one ku konkretnym nauczycielom, którzy często w ocenie dyrektora szkoły uchodzili za dobrych, bo kompetentnych i wymagających pedagogów. Tymczasem wiadomo, że można być wysoce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1857

Spis treści
Zamów abonament