Brama w następne tysiąclecie
Brama w następne tysiąclecie
JANUSZ KAPUSTA
KS. TOMASZ SŁOMIŃSKI
Dla chrześcijaństwa dwie daty mają szczególne znaczenie. Pierwsza, którą przyjmuje się za rok narodzin Jezusa i druga, uważana za datę jego śmierci. Nie posiadamy jednak dokumentów mówiących, że lata 00 i 33 w każdym z wieków naszej ery były wyjątkowo celebrowane. Nawet na specjalne przejęcie się rokiem 1000 nie ma wielu świadectw.
Dopiero Bonifacy VIII zasłynął w historii chrześcijaństwa jako pierwszy papież, który ogłosił Rok Jubileuszowy. Było to w 1300 roku. Odtąd Kościół na pamiątkę urodzin Chrystusa miał co sto lat obchodzić jubileusz, ale już Klemens VI, nakłaniany między innymi przez Petrarkę, zarządził następny na rok 1350. Powody, jakie przedstawiano były dwa: przyziemny i religijny. Pierwszy to krótkość ludzkiego życia, ograniczająca wielu ludziom przeżycie wielkich wydarzeń i druga, nawiązująca do żydowskiego zwyczaju roku jubileuszowego, obchodzonego właśnie co pięćdziesiąt lat.
To nie koniec zmian. Urban VI wprowadził cykl trzydziestotrzyletni. Z dzieł cytujących fragmenty jego bulli ogłaszającej rok 1390 świętym (dokument ten nie zachował się do naszych czasów) poznajemy motywy, jakimi kierował się papież: tradycyjnie przyjmowany wiek Jezusa, znaczenie zbawienia przez jego śmierć oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta