Galimatias w refakturowaniu
- Galimatias w refakturowaniu
- Dotacja rekompensująca ulgi ROZMOWA
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Galimatias w refakturowaniu
Czy przy odsprzedaży usług można zachować stawkę przypisaną danej usłudze przez przepisy? Coraz częściej to pytanie staje na wokandzie, a sądy odpowiadają różnie. Zdania organów skarbowych, doradców i samych podatników też są podzielone. Tymczasem czynność ta była znana podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą od lat i nie było z nią większych problemów.
TOMASZ MICHALIK: Refakturowanie rzeczywiście istniało zawsze. Przed wejściem w życie ustawy o VAT, czyli do lipca 1993 r., było ono traktowane jako przeniesienie czy zwrócenie poniesionych kosztów i dokumentowane notami debetowymi. Ustawa o VAT kwestii tej nie uregulowała w ogóle, więc problem z przenoszeniem kosztów szybko zaczął spędzać sen z powiek podatnikom.
Refakturowanie stało się jednym z najbardziej spornych tematów?
Początkowo niemal wszystkie urzędy i izby skarbowe twierdziły, że w VAT nie można go stosować, bo nie ma o nim mowy w ustawie. Było to stanowisko absurdalne i na szczęście zaczęło się powoli zmieniać. Według innej tezy, nierzadko do dziś lansowanej przez władze skarbowe, skoro dla refakturowania ustawodawca nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta