Kłopoty z przywództwem
W okresie trudnych wyzwań Polacy nie mają przewodników, którym by ufali
Kłopoty z przywództwem
LESZEK OŁDAK
JANUSZ A. MAJCHEREK
Wiele faktów świadczy o kryzysie przywództwa politycznego w Polsce, a wewnątrzkoalicyjne zatargi pokazują, że wyrazisty i zdecydowany lider, jakim jest Leszek Balcerowicz, spotyka się nie tylko z niechęcią w społeczeństwie, sprzeciwem wśród współkoalicjantów, ale nawet niezadowoleniem we własnej partii.
Wraz z Balcerowiczem, zwłaszcza po objęciu przez niego funkcji przewodniczącego Unii Wolności, do polityki polskiej wkroczył nowy i nowoczesny rodzaj przywództwa - technokratyczny i menedżerski. Przed nim i obok niego polskie życie polityczne było i jest kształtowane przez ludzi motywowanych ideologicznie, odwołujących się do sfery wartości symbolicznych, wskazujących na swoją legitymizację przez jakiś zbiorowy etos i powołujących się na tożsamość z pewnymi środowiskami, a w ostateczności cynicznie je kokietujących hojnie szafowanymi obietnicami.
Samotność średniodystansowca
Balcerowicz jest inny. O wartościach symbolicznych trudno od niego usłyszeć, nie powołuje się na zasługi jakichkolwiek środowisk jako uzasadnienie swojej pozycji politycznej, nie chce reprezentować żadnych partykularnych interesów, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta