Szczyt kompromisów
- Szczyt kompromisów
- O Jugosławii i Karabachu
- Deklaracja końcowa
- Karta Bezpieczeństwa Europejskiego
- Reakcje w Rosji i USA Wezwanie do pokojowego rozwiązania konfliktu w Czeczenii
Szczyt kompromisów
Stambulski szczyt 54 przywódców państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zakończył się w piątek podpisaniem podstawowych dokumentów: deklaracji końcowej, Karty Bezpieczeństwa Europejskiego i znowelizowanego Traktatu o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE).
Pod nieobecność prezydenta Borysa Jelcyna, który demonstracyjnie skrócił swój pobyt w Stambule, podpisy pod nimi złożył szef dyplomacji rosyjskiej Igor Iwanow.
- W pierwszym dniu obrad był moment, kiedy obawiałem się, że spotkanie w Stambule zakończy się fiaskiem - przyznał kanclerz Niemiec Gerhard Schr?der. Przywódcy zachodni zaatakowali Rosję za jej działania w Czeczenii, podczas gdy Jelcyn, kategorycznie odrzucając oskarżenia, dowodził, że Zachód nie ma prawa krytykować Rosji, a kwestia czeczeńska jest jej sprawą wewnętrzną. Okazało się jednak, że jego twarde wystąpienie nie oznacza, iż Rosja odrzuca możliwość kompromisu. W czwartek wieczorem i w piątek rano praca nad przygotowaniem najbardziej spornych zapisów przebiegała już bez większych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta