Piętno świętej choroby
Przynajmniej jeden atak epilepsji w życiu ma prawie 120 mln ludzi na świecie
Piętno świętej choroby
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
z Pragi
Prawie 50 mln ludzi choruje na świecie na padaczkę - chorobę znaną od tysiącleci, a mimo to wciąż budzącą lęk, niechęć i uprzedzenia. Neurolodzy alarmują, że mimo postępu badań niedostateczna wiedza o niej przyczynia się do dyskryminacji chorych, utrudnia ich adaptację i zwiększa koszty leczenia.
- Epilepsja jest najbardziej rozpowszechnioną, przewlekłą chorobą neurologiczną, utrudniającą życie pacjentów i ich rodzin - mówi prof. Gus A. Baker z Walton Center w Liverpoolu, który zainicjował powołanie SPOKE - międzynarodowego programu rozpowszechniania wiedzy o padaczce Sanofi-Synthelabo. Był on jednym z głównych tematów XXIII światowego kongresu poświęconego padaczce, jaki odbył się w Pradze.
Napady nietolerancji
Wprawdzie nikt, tak jak w średniowieczu, już nie próbuje wypalać epilepsji z głowy chorego rozżarzonym żelazem, wciąż jednak chorzy są dyskryminowani, a ludzie w napadzie padaczkowym niepotrzebnie wywołują niepokój i przerażenie. Zadziwiające, że postawy wobec tej choroby niewiele się zmieniły od XIX w., mimo że jest ona znana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta