Koncentracja przedsiębiorców
Nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym
Koncentracja przedsiębiorców
MARTA SENDROWICZ, STANISŁAW GRONOWSKI
Ustawa antymonopolowa nie jest w pełni przystosowana do obecnych realiów. Dobrze więc, że jest projekt jej zmian. Wymaga on jednak dopracowania.
W gospodarce rynkowej procesy umacniania się przedsiębiorców, niekiedy odbywające się kosztem innych, mniej efektywnych, a także łączenie się podmiotów dla zwiększenia możliwości skutecznego konkurowania na rynku, są zjawiskami naturalnymi. Z punktu widzenia ustawodawstwa antymonopolowego powstawanie większych struktur gospodarczych nie może być zatem uznawane za zjawisko negatywne. Koncentracja w określonych warunkach może bowiem sprzyjać nawiązywaniu skutecznej konkurencji oraz przynosić korzyści gospodarcze. Niejednokrotnie zresztą, właśnie w jej następstwie, powstają bardziej dogodne możliwości prowadzenia prac badawczych, wprowadzania zaawansowanych technologii lub nowych metod organizacji dystrybucji towarów, czy też obniżania kosztów, na czym w ostatecznym rachunku korzysta konsument.
Z drugiej jednak strony, na co zresztą wskazują przykłady z historii gospodarczej, nie kontrolowany wzrost gospodarczy dokonywany przez fuzje przedsiębiorców może skutecznie wpływać na ograniczenie konkurencji, ze wszystkimi tego negatywnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta