Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolnictwo i rolnicy

08 grudnia 1999 | Prawo | AG

PODATKI

Po wejściu do Unii Europejskiej

Rolnictwo i rolnicy

Znowelizowana ustawa o VAT, która ma wejść w życie w 2000 r., nie przewiduje opodatkowania produkcji rolnej. Jest to rozwiązanie sprzeczne z obowiązującym w Unii Europejskiej. Zasadnicze różnice w tym względzie wyjaśniają MIROSŁAW BARSZCZ I KRZYSZTOF SACHS ze spółki Arthur Andersen.

MIROSŁAW BARSZCZ: W większości krajów Unii Europejskiej oraz na Węgrzech istnieją przepisy obciążającej rolników VAT. Podstawą jest art. 25 VI dyrektywy, opisujący tzw. schemat ryczałtowego opodatkowania rolników. W Polsce natomiast istnieje zwolnienie przedmiotowe dla produktów rolnych oraz nie przetworzonej żywności. Ma to jednak także ujemne strony. Przede wszystkim zwolnienie to obowiązuje we wszystkich stadiach obrotu. Problemy związane z rozliczaniem sprzedaży zwolnionej od VAT mają zatem hurtownicy i detaliści sprzedający produkty rolne. Muszą rozliczać podatek naliczony za pomocą współczynnika czynności opodatkowanych do zwolnionych i tym samym tracą prawo do odliczenia części podatku naliczonego (mogą odliczyć tylko to, co wiąże się ze sprzedażą opodatkowaną). Przeczy to istocie VAT, który powinien być generalnie neutralny dla producentów i handlowców, a obciążać konsumentów.

Podczas głosowania nad nowelizacją ustawy o VAT posłowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1874

Spis treści
Zamów abonament