Zabójca ze spadochronem
Inteligentna amunicja
Zabójca ze spadochronem
Wyścig zbrojeń doprowadził do takiego wzrostu liczby czołgów - uważanych przez sztabowców ZSRR za główny element przewagi, że zwalczanie ich tradycyjnymi metodami stało się problematyczne. Im więcej czołgów rozmieszczano między Uralem a Łabą, tym bardziej gorączkowo pracowano w NATO nad skuteczną bronią przeciwpancerną.
Owocem były przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) oraz unowocześnienie broni lufowej i zastosowanie pocisków podkalibrowych. Konstruktorzy pracowali nad tzw. inteligentną amunicją, która by sama rozpoznawała czołgi i niszczyła je możliwie jak najskuteczniej. Istotny postęp stał się możliwy dzięki osiągnięciom w dziedzinie optoelektroniki.
Prace rozwojowe nad uzbrojeniem przeciwpancernym doprowadziły do stworzenia systemów artyleryjskich z inteligentną amunicją. W tej dziedzinie wyróżnia się niemiecki SMArt 155 (Sensor - fuzed Munition for Artillery 155 mm) oraz amerykański SADARM (Sense and Destroy Armour). Oba systemy inteligentnej amunicji artyleryjskiej przystosowane są do luf kal. 155 mm i są szczytowym osiągnięciem w tej dziedzinie po stronie NATO. Nad podobnymi systemami pracują Rosjanie, wiadomo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta