Kwestia interpretacji
Niekorzystne zasady ubezpieczenia społecznego polskich pracowników
Kwestia interpretacji
TOMASZ MAJOR, RICHARD PIETRZYK
Z treści umowy wynikają jej konkretne cele, z interpretacji - coś wręcz odwrotnego.
Polskie przedsiębiorstwa, które realizują w Republice Federalnej Niemiec umowy eksportowe o dzieło w sektorze budowlanym, zgodnie z postanowieniami polsko-niemieckiej umowy z 31 stycznia 1990 r. mają prawo zatrudniać w tym kraju polskich pracowników.
Problematyka ubezpieczenia społecznego jest uregulowana w innej polsko-niemieckiej umowie z 25 kwietnia 1973 r. o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego państwa (dalej: umowa). Ma ona zapobiegać podwójnemu płaceniu składek na ubezpieczenie, a także niepłaceniu ich wcale - ani w kraju zatrudnienia (Niemcy), ani w państwie wysyłającym (Polska).
Dlaczego ostrzej
Niektóre urzędy niemieckie zaostrzyły ostatnio zasady interpretacji przepisów umowy, czego skutkiem może być niespodziewane dla pracodawców obciążenie ich obowiązkiem uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne w RFN. Oznacza to powstanie faktycznego obowiązku zapłaty składek w dwóch krajach jednocześnie. Kierownictwo przedsiębiorstwa, które na mocy umowy dotychczas odprowadzało składki na ubezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta