Komputer w kropli wody
Proteiny, DNA i neurony zamiast krzemu
Komputer w kropli wody
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Za 10-20 lat prawdopodobnie skończy się era powszechnie wykorzystywanych komputerów zbudowanych na bazie krzemu. Uczeni już teraz myślą zatem o tym, czym je zastąpić, by utrzymać wysokie tempo zwiększania ich mocy obliczeniowej. Największe nadzieje budzi komputer biologiczny - tak mały, że będzie można pomieścić go w kropli wody.
Według zgodnej opinii fachowców, komputery molekularne są przyszłością techniki komputerowej: będą o wiele szybsze i mniejsze niż dzisiejsze maszyny wykorzystujące układy półprzewodnikowe. Toteż prace nad nimi prowadzone są z coraz większym rozmachem. Tym bardziej że zmniejszanie rozmiarów elementów struktur krzemowych już zaczyna napotykać coraz większe przeszkody.
Bramki molekularne
Francuscy biochemicy z College de France w Paryżu przewidują, że zmniejszenie niektórych elektronicznych podzespołów komputera do rozmiarów pojedynczych cząsteczek organicznych będzie możliwe za kilkanaście lat. Zsyntetyzowali już sztuczne molekuły, które po oświetleniu promieniem lasera w ciągu miliardowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta