Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Owalski niekarany

17 kwietnia 2000 | Moje Prawo | MZ
źródło: Nieznane

REJESTR SKAZANYCH

Zaświadczenie konieczne tylko tam, gdzie każe ustawa

Owalski niekarany

RYS. ROCH FOROWICZ

Na korytarzu w Centralnym Rejestrze Skazanych kolejka. Mogłoby być luźniej, gdyby ludzie nie poddawali się presji i nie przynosili zaświadczeń o niekaralności nawet tam, gdzie nie muszą.

Centralny Rejestr Skazanych w zeszłym roku 2,4 mln razy poświadczył karalność. Udzielał 160 tys. informacji miesięcznie. W tym roku - dwa razy więcej. Ta komórka organizacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości działa nie tylko na potrzeby sądów czy prokuratur, ale także pracodawców, ambasad i funduszy emerytalnych. Połowę zeszłorocznych informacji CRS przekazał właśnie tym ostatnim. Po zaświadczenia o niekaralności ludzie stoją w kilkudziesięciometrowych ogonkach. Płacą w znaczkach 50 zł opłaty sądowej.

Sprzeczna podstawa

Prowadzenie rejestru osób prawomocnie skazanych reguluje rozporządzenie ministrów sprawiedliwości i obrony narodowej z 1993 r. Nie zostało jednak znowelizowane po zmianie kodeksu karnego z 1997 r., ponieważ okazało się, że i tak byłoby to niezgodne z nową konstytucją z 1997 r., a także z ustawą o ochronie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1989

Spis treści
Zamów abonament