Konstytucjonalizacja różnych gałęzi prawa
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Konstytucjonalizacja różnych gałęzi prawa
Jestem głęboko przekonany, że tym, co istotnie odróżnia współczesnego prawnika w demokratycznym państwie prawnym od prawnika funkcjonującego w systemie, w którym nie działają mechanizmy demokratyczne, jest sposób podejścia do stosowania prawa w praktyce. W pierwszym wypadku prawnik dokonujący interpretacji stawia zawsze pytanie (a w każdym razie powinien je stawiać) o cel i aksjologię regulacji, o zgodność wyników wykładni z podstawowymi zasadami prawa.
Nie ulega wątpliwości, że zasadniczy wpływ na takie właśnie podejście do prawa ma uznawana powszechnie w krajach demokratycznych rzeczywista nadrzędność norm konstytucyjnych, które są nie tylko czystą deklaracją i pozorem, ale stanowią punkt odniesienia do oceny szczegółowych rozwiązań i całości systemu prawa, a w konsekwencji wiążą także samego prawodawcę. To właśnie samo istnienie nadrzędnego, zewnętrznego systemu oceny obowiązującego prawa wpływa na postawy i znacząco określa prawnicze myślenie we współczesnym świecie. W jakimś sensie następuje tym samym urzeczywistnienie postulatów i idei prezentowanych przez wielkie kierunki filozofii prawa, które z bardzo różnych pozycji domagały się respektowania zewnętrznego wobec samego ustawodawcy i prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta