Zapobiegliwość leczy raka
Liczbę zgonów można byłoby zmniejszyć o 50, a nawet 75 proc.
Zapobiegliwość leczy raka
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Niemal całkowicie można byłoby wyeliminować zgony na raka jelita grubego, gdyby bardziej była rozpowszechniona wczesna ich wykrywalność. W Polsce udaje się uratować jedynie co czwartego chorego - dwukrotnie mniej niż w innych krajach - gdyż choroba ta wykrywana jest zbyt późno.
Rak jelita grubego jest jednym z kilku najczęściej występujących nowotworów złośliwych, którym łatwo można zapobiegać - oprócz raka szyjki macicy i piersi u kobiet oraz czerniaka skóry. Wystarczy regularnie wykonywać badania diagnostyczne: testy na krew utajoną w stolcu, cytologię i mammografię oraz przeglądać skórę u dermatologa. Zbyt rzadkie wciąż wykonywanie tych badań sprawia, że wyleczalność raka jest w naszym kraju dwukrotnie mniejsza niż na Zachodzie.
Badania diagnostyczne
Znakomitym tego przykładem jest rak jelita grubego, wykrywany co roku u 11 tys. osób (szczególnie często u mężczyzn): gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta