Stolica do remontu
Można kierować wielkim miastem w sposób demokratyczny, bez tłumu radnych i kilku szczebli samorządu lokalnego
Stolica do remontu
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
PIOTR WINCZOREK
Zamieszanie związane z zawieszeniem przez premiera władz samorządowych gminy Warszawa Centrum i z powołaniem komisarza rządowego mogłoby znaleźć szczęśliwe zakończenie, gdyby przyczyniło się do szybkiej i głębokiej reformy ustroju stolicy.
Już od dosyć dawna leży w Sejmie kilka projektów nowej ustawy regulującej tę kwestię. Jednakże postęp prac nie jest imponujący, co, jak się zdaje, wynika stąd, iż warszawskie grupy interesów oraz lokalne ugrupowania polityczne nie tylko nie potrafią z powodów ideologicznych porozumieć się w tej sprawie, ale także wykazują solidarny brak entuzjazmu dla rozwiązań, które mogłyby naruszać strefy ich wpływów i kontroli.
Jakkolwiek nie należy absolutyzować roli unormowań prawnych w sprawnym funkcjonowaniu instytucji publicznych, to jednak jest ona na tyle istotna, że błędem byłoby ją lekceważyć. To prawda, że ludzie kompetentni i ożywieni dobrą wolą potrafią dać sobie radę nawet w warunkach stworzonych przez nie najlepiej obmyślane uregulowania ustawowe. Ale jeśli zawodzą i ludzie, i przepisy, trudno spodziewać się cudów.
Wspólnota prawna i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta