Potwierdzanie na ekranie
Podpis elektroniczny a projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego
Potwierdzanie na ekranie
ARKADIUSZ BIELIŃSKI
Za sprawą globalnej sieci informatycznej w stosunkach zarówno publicznoprawnych, jak i prywatnoprawnych rozwija się nowa forma komunikowania, pozbawiona jakiegokolwiek papierowego nośnika przekazywanej informacji. Zwraca uwagę prawny aspekt tego zjawiska, prawo bowiem powinno rozwijać się równocześnie z technologią. Praktyka pokazuje, jak trudno to osiągnąć.
W polskim prawie cywilnym nie ma zakazu złożenia oświadczenia woli za pomocą Internetu. Przepis art. 60 kodeksu cywilnego stwierdza bowiem wyraźnie, iż "wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny". Jedyne ograniczenie skorzystania z pewnych form składania oświadczenia woli stanowić mógłby przepis szczególny, co tutaj w grę nie wchodzi. Należy powtórzyć za Ignacym Sitnickim ("Klucz do podpisu", "Rz" z 19 kwietnia), iż składanie oświadczeń woli za pomocą elektronicznych nośników informacji wyraźnie wprowadza art. 7 prawa bankowego z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 140, poz. 939 z późn. zm.) i zrównuje tę formę z formą pisemną zastrzeżoną przez prawo.
Aby jednak oświadczenie woli wywierało skutki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta