Konieczny status repatrianta
Obywatelstwo polskie nie wystarczy do zaliczenia stażu pracy w byłym ZSRR
Konieczny status repatrianta
Większość osób narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego powracających do kraju, które starają się o uzyskanie statusu repatrianta, nie może go zdobyć, gdyż nie spełnia wymogów stawianych przez ustawę o obywatelstwie polskim. Wyrokując w sprawie ze skargi Haliny Cz. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że muszą być spełnione warunki zawarte w tej ustawie. W Sejmie trwają prace nad rządowym i senackim projektem jej zmiany.
Ustawa z 1962 r. o obywatelstwie polskim przewiduje, że repatriantem jest osoba, która przybyła do Polski na podstawie wizy repatriacyjnej. Wydają ją polskie placówki za granicą cudzoziemcowi narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego, który zamierza przesiedlić się na stałe do RP. Tymczasem z byłego ZSRR bardzo często przyjeżdża się na podstawie zaproszenia i wizy turystycznej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta