Za daleko do gwiazd
Bariera czasu w podróżach kosmicznych
Za daleko do gwiazd
RYS. MICHAŁ KORSUN
KRZYSZTOF KOWALSKI
Nie wiadomo, od kiedy człowiek zaczął marzyć o dotarciu do gwiazd, ale wiadomo, od kiedy marzenia te przestały być traktowane jako absurdalne, nierealne mrzonki: od połowy lat 40. Gdy okazało się, że można kierować reakcjami jądrowymi. Bomba atomowa ma tę jedną, jedyną zaletę, że skierowała wysiłki niektórych konstruktorów ku celom - w pełnym tego słowa znaczeniu - nieziemskim i niemilitarnym.
Orion
W roku 1947 amerykańscy fizycy uczestniczący w programie "Manhattan", związanym z rozwojem broni nuklearnej, na marginesie swoich zasadniczych prac zaczęli projektować statek zdolny do opuszczenia naszego układu planetarnego. Miał być napędzany kolejno następującymi po sobie, o kilka metrów od statku kosmicznego, wybuchami jądrowymi. Sam statek miał być chroniony przed niszczycielską siłą eksplozji jądrowych pancerzem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta