Szybka ścieżka z wybojami
Jak usprawnić dostosowywanie prawa do dyrektyw UE
Szybka ścieżka z wybojamI
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JERZY PILCZYŃSKI
Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższym czasie Sejm powoła komisję wielką prawa europejskiego. W czasie prac nad związaną z tym zmianą regulaminu sejmowego zrezygnowano z nazwy "wielka". Pozostają jednak wielkie nadzieje, że w ten sposób uda się nadrobić zaległości w dostosowywaniu prawa krajowego do ustawodawstwa Unii Europejskiej.
Choć w sprawie powołania komisji panuje zgoda między głównymi ugrupowaniami politycznymi, nie brak też głosów sceptycznych, że przedsięwzięcie to może się okazać zawodne, a nawet politycznie niebezpieczne. Pomysł polega bowiem na zrewolucjonizowaniu warunków, na jakich stanowienie tych ustaw miałoby się odbywać.
Przyjęcie acquis communautaire, czyli dyrektyw Unii Europejskiej, to warunek niezbędny, aby kraj kandydujący do członkostwa w UE stał się formalnie jej członkiem. Jest to więc historyczne zadanie - jak podkreślano w debacie sejmowej.
Dwója z legislacji
Urzędnicy w Brukseli pracują już nad dorocznym raportem o przebiegu procesów dostosowawczych w państwach kandydujących do UE. W raporcie ubiegłorocznym wystawiono nam dwóję za zbyt słabe tempo legislacji europejskiej. Wypadliśmy pod tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta