Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkania i przedstawicielstwa

04 października 1994 | Prawo | KJ

Mieszkania i przedstawicielstwa

Na pytania czytelników odpowiada wiceminister finansów prof. dr hab. Witold Modzelewski

Umowy członków ze spółdzielnią mieszkaniową zawarte w czerwcu-- sierpniu 1993 r. przewidywały, że wyjściowe koszty budowy (liczone na podstawie cen z marca 1993 r. ) będą rosły zgodnie z miesięcznym wskaźnikiem zmian cen w budownictwie, publikowanym przez GUS. W u mowie z maja 1993 r. między spółdzielnią a firmą budowlaną na wykonanie budynku sposób rozliczeń był również oparty na wskaźniku GUS. Problem powstał w lipcu 1993 r. , gdy spółdzielnia podwyższyła koszty budowy nie o wskaźnik wzrostu cen w budownictwie (1, 7 proc. ), lecz o 8, 7 proc. Okazało się bowiem, że publikacje GUS zawierają przypis: cena roboty "nie obejmuje podatku VAT". W lipcu 1993 r. średni wzrost cen dla przedsiębiorstw budowlanych płacących VAT wyniósł zatem: 1, 7 proc. (w skaźnik wzrostu cen budowlanych) plus 7 proc. (VAT) . Razem 8, 7 proc. Czy faktycznie spółdzielnia miała prawo uwzględnić 7 proc. podatku VAT przy ustalaniu wskaźnika inflacji?

Problem nie dotyczy VAT, lecz umów cywilnoprawnych. Generalnie można o dpowiedzieć następująco: jeżeli umowy ze spółdzielnią zawierały tzw. klauzulę rewizyjną (korekcyjną, renegocjacyjną) dopuszczającą zmianę warunków u mowy na skutek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 287

Spis treści
Zamów abonament