Powstaje świat nanorobotów
Powstaje świat nanorobotów
Ray Kurzweil
Początkujący w tej dziedzinie powinni sobie zdawać sprawę, że gdy tylko komputer osiągnie stopień inteligencji porównywalny z ludzką, to bez trudu ją przegoni. Główna zaleta inteligencji niebiologicznej polega bowiem na tym, że maszyny mogą bez trudu dzielić się wiedzą. Jeśli uczę się francuskiego, to trudno jest mi przekopiować ów proces do mózgu drugiej osoby. Moja wiedza, umiejętności i pamięć wpisane są w rozległy system skupisk neuroprzekaźników i połączeń między neuronami, nie można więc szybko do nich dotrzeć ani szybko ich przetransmitować. Ale gdy skonstruujemy niebiologiczne odpowiedniki ludzkich neuronów, to niemal na pewno będą one miały wbudowane porty do szybkiego przepisywania danych. I gdy jeden komputer zdobędzie jakąś umiejętność lub czegoś się dowie, to będzie mógł natychmiast podzielić się tą wiedzą z miliardami innych maszyn.
Zastanówmy się nad wymogami, które musiałyby spełniać komputery, aby przejawiać inteligencję porównywalną z ludzką. Niezbędnym, choć nie jedynym, warunkiem jest odpowiedni potencjał do przetwarzania danych, który osobiście szacuję na około 20 trylionów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta